Ecompo

Najčastejšie kladené otázky

Prečítajte si odpovede na otázky týkajúce sa bioplastov, kompostovateľnosti či biodegradácie.

Čo je to bioplast?

Pojem bioplasty označuje tri druhy plastov:

  1. Bioplasty vyrobené z fosílnych surovín, ktoré sú biodegradovateľné – je možné ich kompostovať, no pri ich rozpade sa tvorí skleníkový plyn oxid uhličitý, čím prispievajú ku globálnemu otepľovaniu
  2. Bioplasty vyrobené z obnoviteľných surovín, ktoré sú nerozložiteľné – predstavujú problém v odpadovom hospodárstve a nie je možné ani malú časť z nich vrátiť do pôdy, z ktorej pochádzajú suroviny na ich výrobu 
  3. Bioplasty vyrobené z obnoviteľných surovín, ktoré sú biodegradovateľné – keďže obsahujú polyméry na báze prírodných látok, pri ich rozpade nevzniká oxid uhličitý. Navyše sa do pôdy vracia vo forme kompostu to, čo sme z nej pri ich výrobe zobrali v podobe suroviny.

Iba tretia skupina predstavuje naozaj ekologickú alternatívu bežných plastov. Práve do tejto skupiny spadajú aj naše výrobky z materiálu NonOilen®.

Čo znamená kompostovateľnosť?

Kompostovateľnosť je vlastnosť produktu, ktorá umožňuje jeho biologický rozklad za určitých podmienok. Napríklad: výrobok z materiálu NonOilen® sa rozkladá v podmienkach priemyselného kompostu, teda pri teplote 50 a viac stupňov, aj v podmienkach domáceho kompostu pri teplote 20 až 30 stupňov. Podmienky závisia to od typu materiálu.

Čo znamená biobased?

Biobased znamená, že bol materiál alebo produkt získaný z biomasy, a teda bol vyrobený z obnoviteľných zdrojov a nie z ropy.

Aký je rozdiel medzi biodegradáciou a kompostovateľnosťou?

Biodegradácia (biologický rozklad) je proces, pri ktorom sa materiál metabolizuje na CO2, vodu a biomasu za pomoci mikroorganizmov. Tento proces závisí od podmienok (napr. teplota, vlhkosť, prítomnosť mikroorganizmov) konkrétneho prostredia (napr. priemyselná kompostáreň alebo pôda) a od samotého materiálu.

Kompostovateľnosť je vlastnosť produktu, ktorá umožňuje jeho biologický rozklad za určitých podmienok (napr. pri určitej teplote, v určitom časovom rámci). Aby sa materiál alebo výrobok mohol zhodnotiť prostredníctvom kompostovania, musí byť biologicky rozložiteľný.

Čo je potrebné na začatie biologického rozkladu v komposte?

Vhodné podmienky vytvárajú teplo, vlhkosť, kyslík a mikroorganizmy. Rozdrvenie materiálu na malé kúsky zároveň dokáže urýchliť proces rozkladu.

Prečo sú bioplasty drahšie ako bežné plasty?

Vyššie náklady na výskum a vývoj bioplastov majú vplyv aj  na ceny materiálov a produkty z nich. Relatívne nízke ceny ropy zároveň sťažujú dosiahnutie konkurencieschopnej cenovej úrovne pre bioplasty v porovnaní s konvenčnými plastmi. Ceny bioplastov však v poslednom desaťročí neustále klesali

Navyše, tento trend by mal pretrvávať, keďže nastáva zvyšovanie výrobnej kapacity, rozširovanie dodávateľských reťazcov, nárast objemov bioplastov na trhu a rastúci počet spoločností, ktoré prechádzajú na bioplasty. S rastúcim dopytom a efektívnejšími výrobnými procesmi budú náklady na bioplasty čoskoro porovnateľné s cenami bežných plastov.

Nerozpadne sa výrobok z bioplastu, ak ostane dlhšie na stole?

Nie, produkt z tohto materiálu sa rozkladá len v biologicky aktívnom prostredí, kde má na to vytvorené vhodné podmienky.

Sú všetky bioplasty a výrobky z nich biologicky rozložiteľné?

Nie. Bioplasty predstavujú veľkú skupinu materiálov a tá zahŕňa aj bioplasty, ktoré sú síce vyrobené z obnoviteľných surovín, ale sú nerozložiteľné. Ak chcete, aby sa váš produkt po skončení životnosti rozložil, zvoľte ako materiál bioplast vyrobený z obnoviteľných surovín, ktorý je biodegradovateľný.

Máte nezodpovedané otázky?

Ozvite sa nám. Radi sa postaráme o to, aby ste dostali odpovede na všetko, čo vás zaujíma.
Kontaktovať
Sme spoločnosť zameraná na výrobu produktov z bioplastov a partner, ktorý s vami zdieľa víziu o zelenšej budúcnosti.
© 2024 ecompo.sk
 | Web navrhla a vytvorila agentúra YNK media
crossmenuchevron-down